Nācijas pašnāvības mēģinājumi

Nācijām, kuras iekļūst nabadzības slazdā ir raksturīga histēriska vēlme “kaut ko mainīt”. Mainīt jebko, īsti neapdomājot sekas. Daudzās valstīs tāpēc notiek apvērsumi un revolūcijas. Tās var nosaukt par pašnāvnieciskām aktivitātēm, jo parasti tas neatgriezeniski sabojā politisko kultūru, mazina uzticību valstij un iedzīvotāju savstarpēju uzticēšanos,  tādā veidā vēl vairāk nostiprina valsti “slazda” situācijā. Latvijā mēs tik tālu neesam, taču tādas histēriskas aktivitātes, kuru mērķis, liekas, ir ātrāk pašiznīcināties, ir novērojamas. Viens no tādiem piemēriem ir vēlēta prezidenta ideja, kura pēdējā laikā gan aktualitāti zaudējusi. Bet ir arī citas, piemēram:

1. Dubultpilsonības ideja

Kad Ēģiptē notika nemieri Londonas lidosta esot bijusi pilna ar arābiem, kuri no Ēģiptes centās tikt uz ASV. Kolēģis stāstīja, ka liels esot bijis viņa pārsteigums, kad visi šie cilvēki masveidā devās uz “US citizens only” rindu. Viņiem visiem bija ASV pilsonība.

Dubultpilsonība apmēram 20 gadu laikā:

1) pastiprinās brain drain tendences; Daudzi to nezina, bet ASV pilsonību dod par “dzimšanas tiesībām”, t.i. vienkārši ir jāpiedzimst tajā zemē. ASV pilsonība dod milzīgas priekšrocības izglītības un darba ieguvē ne tikai ASV, bet visur citur pasaulē.

Un jo talantīgāks cilvēks, jo lielākas šīs priekšrocības. Ja cilvēka intelekts ir piemērots tikai sētnieka darbam, – ir vienalga kāda viņam pilsonība. Turpretī “gudrajam galam” tas atver milzīgas iespējas: praktiski visas ASV universitātes un darba vietas jebkur pasaulē. Kāds teiks “bet tajās universitātēs arī ar Latvijas pilsonību var tikt”. Var, bet parasti tikai novirzienos, kur paši amerikāņi negrib mācīties: tur, kur neko nemaksā, kā politologos, vai tur, kur nemaksā atbilstoši mācību grūtībām, kā inženierzinātnēs. Novirzienos, kur nāk liela nauda par vidējām pūlēm (finanses, ārsti, jurisprudence, vispār jebkas, kur var saprātīgi pelnīt neesot einšteinam), parasti ārzemniekus uztver kā slaucamās govis, t.i. tikt tur var, taču maksā tas ļoti dārgi. Ārzemnieki ir vienīgie, kuri maksā pilnu mācību maksu, vietējiem parasti ir dažādas atlaides un stipendijas. Tātad, ja jūs cerat, ka jūsu bērns būs gudrs (un visi cer), bet ne supergudrs (un visi to sirds dziļumos apzinās), tad racionāla izvēle ir dzemdēt ASV. Jā, tas varbūt izmaksās kādus X tūkstošus USD, taču ieguvumi vēlāk bērna dzīves gaitā būs 10 vai 100 reižu lielāki.

Domāju, ka jau tuvākajos gados daudzi šīs patiesības sapratīs un pat it kā patriotiskiem vecākiem dzims bērni ar dubultpilsonībām. Apmēram 20 gados mēs iegūsim jaunatni, kuras visi gudrākie kadri būs ar dubultpilsonību. Protams, tas neizbēgami palielinās šo cilvēku izceļošanu.

2) Kādu 40 gadu laikā  izveidos svešām valstīm lojālu, bet vienaldzīgu pret Latviju, eliti. Ja bērnam ir divas pilsonības: viena stipras un bagātas valsts, un otra – nabadzīgas un vājas valsts. Ar kuru valsti saistīta būs viņa identitāte? Protams, ka ar stiprāko. Palasiet intervijas ar Sandi Ozoliņu, pievērsiet uzmanību atbildēm uz jautājumiem par viņa bērniem un par kuru komandu viņi fano hokejā. Emigrācija nebūs vienīgais rezultāts. Pat palikušajiem īstenībā būs stipri vienaldzīga vietējā “bauru valsts”. Tie ir šie ēģiptiešu pūļi lidostās. Kamēr nemieru nav, viņi dzīvo savā kokonā – iet angļu vai franču valodā mācošās privātskolās un sūta bērnus uz ASV vai Francijas universitātēm mācīties. Tie, savukārt, uztver savu otro, “aborigēnu identitāti”, kā tādu joku, kurš var būt priekšrocība, kad kādai institūcijai jāpaaugstina “diversity staff” procents (Nils Muižnieks te būtu piemērs vietā), bet kuru jebkurā brīdī var atmest, ja tas nav ērti. Ja sanāk nepatikšanas – izvelkam no kabatas īsto pasi un dodamies prom.

3) Loģisks rezultāts šai politikai ir stagnācija: neviens, kuram kaut cik smadzenes galvā nemaz nevēlēsies saspringt uzlabot situāciju valstī, jo “Kāpēc lai bojātu nervus un pūlētos? Mani bērni tāpat šeit diez vai dzīvos.”
Ēģitpē mēs daļēji redzējām mūsu nākotni. Tikai zemas dzimstības dēļ mums šī kārtība nebeigsies ar nemieriem, bet ar lēnu izčākstēšanu.

2. Uzturēšanās atļauju tirgošana

Komentēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

Connecting to %s